Een vergistingsinstallatie in Amsterdam levert maandelijks ongeveer duizend ton CO2 aan de glastuinbouw. Het gas komt vrij bij de productie van groen gas uit organische reststromen en verdwijnt niet langer in de atmosfeer, maar gaat als bemestingsproduct de kassen in.
Afvalbedrijf Renewi zamelt het organisch afval in bij restaurants, supermarkten en huishoudens in Nederland en België. Keukenafval, onverkochte voedingsmiddelen en groente-, fruit- en etensresten gaan een vergister in, waar ze worden omgezet in biogas: een mengsel van methaan en koolstofdioxide. Het methaan wordt opgewerkt tot groen gas voor het Nederlandse gasnet.
Vloeibaar bij min 65 graden
De koolstofdioxide die daarbij overblijft, haalt het bedrijf met een CCU-installatie uit het biogas. Voor het vervoer wordt het gas afgekoeld tot 65 graden onder nul, waardoor het vloeibaar wordt en in tanks past. Bij de kassen aangekomen gaat het terug naar gasvorm en wordt het via leidingen door de teeltruimte verspreid. In een praktijkverhaal op de site van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) vertelt business development manager Joop Suurmeijer van Renewi dat het hem er alles aan gelegen was die CO2 uit de atmosfeer te houden, omdat uitstoot niet past bij een bedrijf dat zich op duurzaamheid richt.
De levering is vooral waardevol voor telers die hun kassen met aardwarmte verwarmen. Zij verstoken weinig tot geen aardgas en houden daardoor minder eigen CO2 over voor hun gewassen, terwijl die CO2 de groei juist stimuleert.
Subsidie gaf de doorslag
De investering in de afvanginstallatie kwam rond via de subsidieregeling Stimulering Duurzame Energieproductie en Klimaattransitie (SDE++). Suurmeijer laat aan RVO weten dat de regeling een acceptabele terugverdientijd mogelijk maakte en dat de installatie er zonder die steun niet was gekomen. Het aanvraagtraject verliep soepel, mede doordat het bedrijf de weg naar de uitvoeringsdienst al kende.
Aan andere ondernemers die een vergelijkbare stap overwegen geeft hij mee de administratieve kant niet te onderschatten. Na toekenning volgen rapportageverplichtingen en moeten gegevens worden bijgehouden, iets dat volgens hem vanaf het begin goed georganiseerd moet zijn.
Bron: RVO
Foto: Denise Nys – Pexels.com









