De Raad van de Europese Unie heeft een discussienota gepubliceerd over de opschaling van de Europese biotechnologiesector. Het document, opgesteld door het Trio-voorzitterschap en gedateerd op 24 juli, dient als basis voor een gesprek binnen de Werkgroep Concurrentievermogen en Groei op 7 september in Brussel. Centrale vraag is welke beleidsmatige en regelgevende instrumenten nodig zijn om Europese bedrijven sneller te laten opschalen naar de markt.
Volgens de nota is de Europese bio-economie een aanzienlijke economische factor. In 2023 werd de omvang geschat op maximaal 2,7 biljoen euro, met 17,1 miljoen banen en 863 miljard euro aan toegevoegde waarde. De sector groeide het afgelopen decennium sneller dan de totale economie, aldus het document.
Van lab naar fabriek
Ondanks deze cijfers signaleert de Raad een terugkerend knelpunt. Veelbelovende wetenschappelijke ontwikkelingen komen in Europa moeizaam tot commerciële toepassing. De nota verwijst naar het rapport van Mario Draghi, dat eerder al wees op de noodzaak van grootschalige investeringen in innovatie en industriële transformatie. Als voorbeeld noemt de nota dat 66 van de 67 Europese biotechbedrijven die de afgelopen zes jaar naar de beurs gingen, kozen voor een notering buiten de EU.
Andere knelpunten die de nota beschrijft, betreffen de complexiteit van Europese en nationale regelgeving, waardoor bedrijven moeilijk een duidelijk pad naar de markt vinden, en een tekort aan opschalingsfinanciering ten opzichte van regio’s als de Verenigde Staten en China. Ook wijst de nota op waardeketens die nog onvoldoende zijn ingericht op biobased producten. Deze moeten concurreren met fossiele varianten, terwijl marktvraag en toeleveringsketens vaak gefragmenteerd blijven.
Verwachte Biotech Act II
De discussienota moet input leveren voor de Biotech Act II, die de Europese Commissie voorbereidt. Waar de eerdere Biotech Act zich vooral richtte op de gezondheidszorg, moet dit vervolgvoorstel zich uitstrekken tot industriële biotechnologie en biomanufacturing, met een regelgevend kader dat opschaling in die sectoren mogelijk maakt. De wetgeving bouwt voort op de Bioeconomiestrategie en de Life Sciences-strategie die de Commissie in 2025 presenteerde, met als doel dat de EU in 2030 de aantrekkelijkste vestigingsplaats ter wereld is voor life sciences.
De Raad legt de lidstaten twee vragen voor. Welke industriële en regelgevende instrumenten zijn nodig om marktvraag op te bouwen en bedrijven te laten opschalen, en wat kunnen lidstaten zelf op nationaal niveau doen om die instrumenten samenhangend uit te voeren. Een gezamenlijk antwoord moet in september tijdens de bijeenkomst in Brussel vorm krijgen.
Bron: Raad van de Europese Unie
Foto: Louis Reed / Unsplash









